Adıyaman, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer almaktadır. İlde 9 ilçe, 23 belediye, 173 mahalle ve 453 köy bulunmaktadır.
 • 2 kişi beğendi
 • Yerler ve Bölgeler
 • Türkiye Cumhuriyeti
 • Adıyaman
Son Güncellemeler
 • Adıyaman, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile öne çıkan bir ilimizdir. Doğuda Kahta, batıda Gaziantep, kuzeyde Şanlıurfa ve Kahramanmaraş ile komşudur. Geçmişi çok eskilere uzanan zengin bir tarihe sahip olan Adıyaman, tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Kentin en bilinen simgelerinden biri, Nemrut Dağı'nın üzerinde yer alan ve Antik Kommagene Krallığı'na ait kalıntıların bulunduğu Nemrut Dağı Milli Parkı'dır.

  Ayrıca Adıyaman Kalesi, Perre Antik Kenti ve Cendere Köprüsü gibi tarihi yapılar da kentin kültürel mirasını oluşturuyor. Adıyaman aynı zamanda zengin mutfağıyla da tanınır; Yöresel lezzetler arasında küşneme, çiğ köfte ve analı kızlı gibi özel lezzetler yer alıyor. Adıyaman, tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve misafirperver insanlarıyla ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunuyor.
  Adıyaman, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile öne çıkan bir ilimizdir. Doğuda Kahta, batıda Gaziantep, kuzeyde Şanlıurfa ve Kahramanmaraş ile komşudur. Geçmişi çok eskilere uzanan zengin bir tarihe sahip olan Adıyaman, tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Kentin en bilinen simgelerinden biri, Nemrut Dağı'nın üzerinde yer alan ve Antik Kommagene Krallığı'na ait kalıntıların bulunduğu Nemrut Dağı Milli Parkı'dır. Ayrıca Adıyaman Kalesi, Perre Antik Kenti ve Cendere Köprüsü gibi tarihi yapılar da kentin kültürel mirasını oluşturuyor. Adıyaman aynı zamanda zengin mutfağıyla da tanınır; Yöresel lezzetler arasında küşneme, çiğ köfte ve analı kızlı gibi özel lezzetler yer alıyor. Adıyaman, tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve misafirperver insanlarıyla ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunuyor.
  0 Yorumlar 0 Paylaşım
 • Adıyaman'da faaliyet gösteren işletmelerin web sitelerine ve sektörel konulara ilişkin detaylı bilgilere ulaşmak artık çok daha kolay. Bu kapsamlı kaynak, Adıyaman'daki işletmelerin çevrimiçi varlığını güçlendirmek ve sektörel konularda bilgi edinmek isteyenler için bir rehber niteliğindedir. Adıyaman iline özel oluşturulan bu platform, ziyaretçilere yerel işletmeleri keşfetme ve sektörler hakkında detaylı bilgi edinme fırsatı sunuyor. İşletmelerin web siteleri aracılığıyla sundukları ürün ve hizmetlerle ilgili detaylı bilgilerin yanı sıra sektörel konularda güncel ve kaliteli içeriklere ulaşmak için Adıyaman'ın bu zengin kaynağını keşfedin.
  Adıyaman'da faaliyet gösteren işletmelerin web sitelerine ve sektörel konulara ilişkin detaylı bilgilere ulaşmak artık çok daha kolay. Bu kapsamlı kaynak, Adıyaman'daki işletmelerin çevrimiçi varlığını güçlendirmek ve sektörel konularda bilgi edinmek isteyenler için bir rehber niteliğindedir. Adıyaman iline özel oluşturulan bu platform, ziyaretçilere yerel işletmeleri keşfetme ve sektörler hakkında detaylı bilgi edinme fırsatı sunuyor. İşletmelerin web siteleri aracılığıyla sundukları ürün ve hizmetlerle ilgili detaylı bilgilerin yanı sıra sektörel konularda güncel ve kaliteli içeriklere ulaşmak için Adıyaman'ın bu zengin kaynağını keşfedin.
  Adıyaman
  Adıyaman ilinde hizmet veren işletmelerin, web siteleri hakkındaki detaylı bilgiler birlikte, sektör konularını içerir.
  0 Yorumlar 0 Paylaşım
 • Orta Fırat bölgesinde yer alan Adıyaman'ın kuzeyi Toros Dağları'nın uzantısı olan Malatya Dağları ile çevrili olup güney kesimleri geniş ovalara sahiptir. Bu nedenle il sınırları içerisinde farklı iklim tipleri görülmektedir. Çelikhan ve Gerger ilçelerinin yer aldığı kuzey kesimlerde sert karasal iklim hakimdir. Adıyaman merkezde de yüksek oranda Türk nüfusu bulunmaktadır. Merkezde Türk nüfusu çoğunluktadır. Merkezin köylerinde Türk köyleri de bulunmaktadır. Türklere genellikle Türkmen denir.
  Orta Fırat bölgesinde yer alan Adıyaman'ın kuzeyi Toros Dağları'nın uzantısı olan Malatya Dağları ile çevrili olup güney kesimleri geniş ovalara sahiptir. Bu nedenle il sınırları içerisinde farklı iklim tipleri görülmektedir. Çelikhan ve Gerger ilçelerinin yer aldığı kuzey kesimlerde sert karasal iklim hakimdir. Adıyaman merkezde de yüksek oranda Türk nüfusu bulunmaktadır. Merkezde Türk nüfusu çoğunluktadır. Merkezin köylerinde Türk köyleri de bulunmaktadır. Türklere genellikle Türkmen denir.
  0 Yorumlar 0 Paylaşım
 • Adıyaman'ın genel özellikleri nelerdir?
  Adıyaman 'in Kuzey kesimi torosların uzantısı olan Malatya dağları ile çevrilidir. Çelikhan, Gerger ve Tut İlçelerinin arazilerinin çoğu dağlıktır. İlin belli başlı dağları; Akdağ, Dibek, Ulubaba, Gördük, Nemrut, Bozdağ ve Karadağdır. Güneye inildikçe ova nitelikli araziler başlar.
  Adıyaman'ın genel özellikleri nelerdir? Adıyaman 'in Kuzey kesimi torosların uzantısı olan Malatya dağları ile çevrilidir. Çelikhan, Gerger ve Tut İlçelerinin arazilerinin çoğu dağlıktır. İlin belli başlı dağları; Akdağ, Dibek, Ulubaba, Gördük, Nemrut, Bozdağ ve Karadağdır. Güneye inildikçe ova nitelikli araziler başlar.
  0 Yorumlar 0 Paylaşım
 • Adıyaman, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan tarihi ve kültürel bir şehirdir. Zengin tarihi mirası, doğal güzellikleri ve yöresel lezzetleri ile dikkat çekmektedir. Nemrut Dağı Milli Parkı, şehrin en önemli turistik mekanlarından biri olup, içerisinde Kommagene Krallığı'ndan kalma kalıntıları barındırmaktadır. Adıyaman, antik kentleri, tarihi köprüleri ve kaleleriyle geçmişten günümüze uzanan bir hikâyenin izlerini taşıyor.

  Adıyaman'ın eşsiz mutfağı, yöresel lezzetleri keşfetmek isteyenlerin ilgisini çekiyor. Küşneme, çiğ köfte, analı kirli gibi özel lezzetler geleneksel Adıyaman mutfağının leziz örneklerindendir. Ayrıca Cendere Köprüsü, Adıyaman Kalesi ve Perre Antik Kenti gibi tarihi yapılar da kentte ziyaretçilerin ilgisini çeken önemli yerler arasında yer alıyor. Adıyaman, dost canlısı insanları, tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle Türkiye'nin keşfedilmeye değer şehirlerinden biridir.
  Adıyaman, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan tarihi ve kültürel bir şehirdir. Zengin tarihi mirası, doğal güzellikleri ve yöresel lezzetleri ile dikkat çekmektedir. Nemrut Dağı Milli Parkı, şehrin en önemli turistik mekanlarından biri olup, içerisinde Kommagene Krallığı'ndan kalma kalıntıları barındırmaktadır. Adıyaman, antik kentleri, tarihi köprüleri ve kaleleriyle geçmişten günümüze uzanan bir hikâyenin izlerini taşıyor. Adıyaman'ın eşsiz mutfağı, yöresel lezzetleri keşfetmek isteyenlerin ilgisini çekiyor. Küşneme, çiğ köfte, analı kirli gibi özel lezzetler geleneksel Adıyaman mutfağının leziz örneklerindendir. Ayrıca Cendere Köprüsü, Adıyaman Kalesi ve Perre Antik Kenti gibi tarihi yapılar da kentte ziyaretçilerin ilgisini çeken önemli yerler arasında yer alıyor. Adıyaman, dost canlısı insanları, tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle Türkiye'nin keşfedilmeye değer şehirlerinden biridir.
  0 Yorumlar 0 Paylaşım
Daha Hikayeler