Görsel paylaşma mantığı üzerine kurulu olan Instagram, video paylaşımı alanında rekabet edebilmek amacıyla, video çekme ve paylaşma özelliklerini bünyesine ekledi. Dileyen kullanıcılar sosyal medyada paylaşmak istedikleri videoları, cep telefonu veya tablette çekip düzenleyebilirken; daha profesyonel kullanıcılar ve şirketler farklı zamanlarda farklı kameralarla yaptıkları çekimlerin düzenlemesini profesyonel yazılımlarla yaptıktan sonra paylaşımını gerçekleştirebilmektedir.

Farklı Amaca Yönelik Farklı Video Türleri

Direkt olarak şirketin sayfasına yüklenen ve takipçilerin ana sayfalarında görünen videolar ve hikâye videoları olmak üzere iki farklı türde videonun hazırlanarak yükselmesi mümkün olan Instagram’da, videolar için farklı çözünürlük seçenekleri ve süre kısıtlamaları vardır. Şirketler için tanıtım filmi çekimi çok iyi planlanmalı ve dikkatle yapılmalıdır.

Yüklenen Videoların Performanslarına Dikkat Edin.

Şirketler için hazırlanan tanıtım videosu ana sayfaya mı, yoksa hikâye olarak mı yayınlanacağına göre kurgulanmalıdır. Bu yüzden planlama, çekim ve montajdan geçirilmelidir. Ana sayfaya yüklenen videolar, şu anda 3 – 60 saniye arasında süreye izin verirken, hikâyede bu seçenek 15 saniyedir. Şirketin imajı daha önce yayınlanan videoların, görüntülenme ve yorum performansları dikkate alınarak, bu seçimin yapılması tavsiye edilmektedir.