Görsel paylaşma mantığı üzerine kurulu olan Instagram, video paylaşımı alanında rekabet edebilmek amacı ile video çekme ve paylaşma özelliklerini bünyesine ekledi. Dileyen kullanıcılar sosyal medyada paylaşmak istedikleri videoları, cep telefonu veya tablette çekip düzenleyebilirken; daha profesyonel kullanıcı ve şirketler farklı zamanlarda farklı kamera ile yaptığı çekimlerin düzenlemesini profesyonel yazılım ile yaptıktan sonra paylaşımını gerçekleştirebilmektedir.

Farklı Amaca Yönelik Farklı Video Türleri

Direkt olarak şirketin sayfasına yüklenen ve takipçilerin ana sayfalarında görünen videolar ve hikâye videoları olmak üzere iki farklı türde videonun hazırlanarak yükselmesi mümkün olan Instagram’da, video için farklı çözünürlük seçenekleri ve süre kısıtlamaları vardır. Şirketler için tanıtım filmi çekimi planlı ve dikkat ile yapılmalıdır.

Yüklenen Videoların Performanslarına Dikkat Edin.

Şirketler için hazırlanan tanıtım videosu ana sayfaya mı yoksa, hikâye olarak mı yayınlanacağına göre kurgulanmalıdır. Bu yüzden, çekim ve montajdan geçirilmelidir. Ana sayfaya yüklenen videolar şu anda 3 – 60 saniye arasında süreye izin verirken hikâyede bu seçenek 15 saniyedir. Şirketin imajı daha önce yayınlanan videoların görüntülenme ve yorum performansı dikkate alınarak seçim yapılması tavsiye edilir.