Birini harekete geçmeye ikna etmeniz gerekiyor ise pazarlama yapıyorsunuz demektir. Bir siyasi parti toplantısında oy arıyorsanız veya terfi arıyor iseniz pazarlama yapıyorsunuzdur. Web sitenize bir metin yazıyorsanız ya da sosyal medya profiliniz için bir selfie çekiyorsanız veya hız radarı cezasından kurtulmak için konuşmaya çalışıyorsanız pazarlama yapıyorsunuz demektir.

Pazarlama, reklamcılığın e-posta konuşmalarının veya fiyatlandırma yönteminizin çok ötesine geçer. Aslında çoğu zaman pazarlamanın para ile hiçbir ilgisi yoktur. Etrafımız bir parça dikkatimizi, biraz güvenimizi ve biraz da eylemimizi isteyen insanlar ile çevrilidir. Bu insanlar, bize pazarlama yapıyor ve neyi doğru neyi yanlış yaptığımız konusunda yardımcı oluyor. Birisi "Pazarlama yapmıyorum" derse muhtemelen "Reklamlara para harcamam" anlamına gelir. Bunlar çok farklı şeylerdir.

Kültürümüz her zamankinden daha fazla pazarlamacı tarafından yönlendiriliyor. Tıkladığımız bağlantı, izlediğimiz şov ve oy verdiğimiz insanlar hepsi pazarlama ürünüdür. Siyasi durumu beğenmiyor iseniz pazarlama durumu hakkında yorum yapıyorsunuzdur. Yaptığımız pazarlamanın ve bize yapılan pazarlamanın sorumluluğunu alır almaz işi daha iyi hale getirme şansımız olur