Makale, düşünceleri doğru ifade edebilmeniz ve hatasız yazabilmeniz için elbette iyi bir şeydir. Üstelik, bu oldukça tabii bir meseledir. Gerçekler belki bir iki hatanın üzerinden geçmesine izin verir. Ancak, yazım kontrolü olmadan yazılan bir metin, sizi en iyi şekilde karakterize etmeyecektir. 

Makale denemelerinde biçim ve stil oldukça ikincildir. Evet, herkes yaratıcılığı sevebilir. Ancak, metin yalnızca temel gerçekleri içeriyorsa, çabalarınız boşa gitmeyecektir. İçerik, bilinen en önemli şeydir. Fikirleriniz, düşünceleriniz ve duygularınız okuyucuyu ilgilendiren konu aslında budur.

Unutmayın! Bilgi vermek için makale yazıyorsunuz.

Makale sizi, kişiliğinizi, becerilerinizi, mizacınızı ve karakterinizi anlatıyor. Doğru el yazısı (eğer çalışmanızı yazılı olarak gönderirseniz), hata olmaması, mükemmel üslup sizi sorumlu, çalışkan bir kişi olarak nitelendirecektir. Olağandışı yenilik veya yaratıcılığınızı gösterir. Net, tutarlı düşünce, rasyonaliteyi, konsantre olma yeteneğini ve mantığı gösterecektir. Son olarak, bir parça olumsuzluk olabilir bu, dürüstlüğünüz ve cesaretiniz hakkında bilgi verecektir.

Başlangıç paragrafı dışında herhangi bir paragrafta bir soruna tavsiyede bulunabilir, önerebilir ve çözüm sunabilirsiniz. Yazım dili ve üslubu ilgili okuyucuya göre olmalıdır.

Bir makalede yalnızca üç paragraf olmalıdır. Giriş, ortadaki paragraf ve sonuçtur.