Yıllar önce bir çiftçi, fırtınası bol olan bir tepede bir çiftlik satın almıştı. Yerleştikten sonra ilk işi bir yardımcı aramak oldu. Ama ne yakındaki köylerden ne de uzaktakilerden kimse onun çiftliğinde çalışmak istemiyordu. Müracaat edenlerin hepsi, çiftliğin yerini görünce çalışmaktan vazgeçiyor. Burası fırtınalıdır sizde vazgeçseniz iyi olur diyorlardı.

Nihayet, çelimsiz orta yaşı geçkince bir adam işi kabul etti.

Adamın haline bakıp ´çiftlik işlerinden anlar mısın?´ diye sormadan edemedi çiftlik sahibi. ´Sayılır´ dedi adam, ´fırtına çıktığında uyuyabilirim.

Bu ilgisiz sözü biraz düşündü sonra boş verip çaresiz adamı işe aldı. Haftalar geçtikçe adamın çiftlik işlerini düzenli olarak yürüttüğünü görünce içi rahatladı. Ta ki o fırtınaya kadar: Gece yarısı fırtınanın o müthiş uğultusuyla uyandı.

Öyle ki, bina çatırdıyordu. Yatağından fırladı adamın odasına koştu: ´

Kalk kalk! Fırtına çıktı.

Her şeyi uçurmadan yapabileceklerimizi yapalım.´Adam yatağından bile doğrulmadan mırıldandı: ´Boş verin efendim gidin yatın. İşe girerken ben size fırtına çıktığında uyuyabilirim demiştim ya.´

Çiftçi adamın rahatlığına çıldırmıştı. Ertesi sabah ilk işi onu kovmak olacaktı ama şimdi fırtınaya bir çare bulmak gerekiyordu.

Dışarı çıktı saman balyalarına koştu: A-aa! Saman balyaları birleştirilmiş, üzeri muşamba ile örtülmüş sıkıca bağlanmıştı. Ahıra koştu. İneklerin tamamı bahçeden ahıra sokulmuş ahırın kapısı desteklenmişti.

Tekrar evine yöneldi; evin kepenklerinin tamamı kapatılmıştı.

Çiftçi rahatlamış bir halde odasına döndü ve yatağına yattı. Fırtına uğuldamaya devam ediyordu. Gülümsedi ve gözlerini kapatırken mırıldandı: ´Fırtına çıktığında uyuyabilirim´

Sıkıntılara zihnen (bilgi, plan), mânen (dua), maddeten (tedbir) hazır iseniz fırtına çıktığında uyuyabilirsiniz. Hayatınız boyunca. Kızgınlıkla karar almayın, mutluluktan uçtuğunuzda söz vermeyin. İkisi de sarhoşluk ânıdır ve akıl başta değildir.

Web Site: https://ezelimben.blogspot.com/